דף הבית » מסחר במניות » מחזורי מסחר בבורסה

מחזורי מסחר בבורסה

תחום המסחר בשוק ההון הופך להיות פופולארי יותר ויותר בזמן האחרון, אך בד בבד, ישנה השפעה הפוכה על מחזורי המסחר הממוצעים בבורסה בגלל ההתפתחויות האחרונות מאז שפרץ המשבר הכלכלי בשנת 2008.

מה זה מחזור מסחר?

כל עסקה שמתבצעת בבורסה, בין אם זה קנייה או מכירה של מניות, נגזרים או אגרות חוב, הרי שהסכום שלה מתווסף לחישוב מחזור המסחר ונכנס לסטטיסטיקה שמתפרסמת מידי תקופה באתרי הבורסה. הנתונים הללו משמשים את הנהלת הבורסה לניטור של שינויים בין תקופה לתקופה, עוזרים לה לקבל החלטות בנוגע לשיפורים או שדרוגים של תהליך המסחר ונותנים תמונה כללית על היחס של הציבור לתהליך המסחר. לראיה, ההרחבה של שעות המסחר לפני מספר שנים כתוצאה מירידת מחזורי המסחר בבורסה.

מחזורי מסחר בבורסה

אם נסתכל על עשרות השנים האחרונות, הרי שראינו עליה הדרגתית במחזורי המסחר בבורסה, ברגע שהציבור הרחב גילה את האפשרויות הרחבות שיש לשוק ההון להציע. בנוסף לכך, כמובן שההתפתחות הטכנולוגית שמאפשרת כיום לכל אדם לסחור בבורסה מביתו, הקלה מאד על תהליך המסחר וגרמה לעלייה גדולה נוספת בהשתתפות בבורסה.

בעבר הלא רחוק, רק אנשים בעלי אמצעים ומקושרים לברוקרים התעניינו במסחר והעיסוק נחשב לנחלתם של מעטים. כיום קיים מגוון עצום של ברוקרים מתווכים דרך האינטרנט – למעשה, כל אדם שיש לו חיבור לרשת יכול לסחור מכל מקום בעולם על ידי לחיצת כפתור. גם הסכומים ההתחלתיים להשקעה השתנו בגלל ההתפתחות של המכשירים הפיננסיים – קיימים מכשירים שאינם דורשים משאבים רבים מן הסוחר אך יכולים להביא לתשואות גבוהות (בסיכון גבוה יותר).

במדינות אחרות, כמו ארה"ב, למשל, השקעה בבורסה נחשבת כבר מזמן חלק בלתי נפרד מהתנהלות של שכבות אוכלוסייה רבות, כגון פנסיונרים, עובדי צווארון כחול וסטודנטים. בישראל, רבים עדיין מסתכלים בספקנות על המסחר בבורסה ומעדיפים השקעות ריאליות יותר (כגון נדל"ן), אך זה מתחיל להשתנות בתקופה האחרונה.

מחזור מסחר בבורסה – מי הם הסוחרים?

בניגוד לעלייה ההדרגתית במחזורי הבורסה שהחלה לפני עשרות שנים בגלל ההתפתחות הטכנולוגית וכניסתה של רשת האינטרנט, הרי שרבים מתייחסים בסקפטיות לשינויים במחזורי המסחר של השנים האחרונות וזאת בגלל כניסתם של רובוטים והמסחר האוטומטי.

לפי הסטטיסטיקה שמתפרסמת בתקופה האחרונה, כ-70% מהמסחר בבורסה כיום נעשה על ידי רובוטים של מסחר. תוכנות אלקטרוניות אלו, שעובדות על פי אלגוריתמים שתוכננו על ידי סטטיסטיקאים, מתמטיקאים ומתכנתי מחשבים, מבצעות אלפי פעולות של קנייה ומכירה מידי שנייה, וזאת כדי לצבור רווחים שנובעים מן המהירות של ביצוע העסקאות לעומת סוחרים אחרים.

קל לראות, כי המסחר שמתבצע על ידי תוכנות אלו יכול לגרום לניפוח מלאכותי של מחזורי המסחר, כך שהם לא ישקפו את המצב האמיתי בבורסה. למעשה, ייתכן מאד שהמגמה של השתתפות אנושית של סוחרים דווקא יורדת בגלל חוסר במוטיבציה ויכולת להתמודד מול תוכנות המחשב שמפותחות במיליוני דולרים על ידי חברות ובנקים גדולים.

המשבר הכלכלי ומחזור מסחר יומי בבורסה

לאחר המשבר האחרון בבורסה בשנת 2008, שחתך את המדדים בחצי תוך תקופה קצרה, אנו עדים לספקנות בקרב הסוחרים שאינם ששים לשים את כספיהם בשוק ההון וגורמים לירידה במחזורי המסחר. מחזור המסחר היומי בבורסה לשנת 2015 הוא 1.4 מיליארד שקל במניות, 3.5 מיליארד שקל באג"ח ממשלתי ו-213 אלף אופציות. רבים מעדיפים להימנע מהשקעה בבורסה עד התבהרות המצב הכלכלי בעולם.

אנו בפורטל המומחים למסחר עומדים כאן לרשותך ונשמח לספק לך את כל המידע על מחזורי המסחר בבורסה ללא צורך בשבילך לקום מהכורסא. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך באתר ואנו נחזור אליך עם כל הפרטים בהקדם האפשרי.

נגישות