דף הבית » מסחר במניות » מסחר ברציו

מסחר ברציו

מרבצי הגז שהתגלו מול חופי ישראל בשנת 2009 הפכו בין רגע את המדינה למעצמת אנרגיה אזורית והזניקו את שווי החברות שהיו שותפות באיתור המאגרים הגדולים. אחת מן החברות המוכרות ביותר שעוסקת בחיפוש והפקה של נפט וגז טבעי בים התיכון, היא שותפות רציו שנוסדה בשנת 1992.

למעשה, עד איתור שדה הגז תמר בשנת 2009 ושדה לוויתן בשנת 2010, חברת רציו השקיעה כ-100 מיליון ש"ח בקידוחים רבים, אך לא נמצאו סימנים משמעותיים למאגרים תת ימיים. כל זאת השתנה, כאמור, עם גילוי מאגרי תמר ולוויתן, שבהם קיים גז בשווי פוטנציאלי של מיליארדי שקלים.

מסחר ברציו – המגמות האחרונות

כיום מחיר מניית רציו עומד על 36 אגורות והיא נסחרת במדד תל אביב 100. מתחילת השנה המנייה עלתה ביותר מ-10%, אולם היא רחוקה מאד מן המחיר המקסימלי שעמד על כ-67 אגורות בשנת 2011. הירידה המתמשכת מגיעה על רקע הוויכוחים הפוליטיים על ההסכמים שנוגעים במחירו של הגז לצרכנים הישראלים, הדרישה לפיקוח על מונופול הגז והמאבק הציבורי כנגד שותפויות האנרגיה. בנוסף לכך, גם הדרישה להעלאת אחוז התמלוגים שחברות הגז צריכות לשלם למדינה משפיעה במידה רבה על מחיר המניה.

הפסקת מסחר ברציו

בגלל שמניית רציו מושפעת במידה רבה על ידי המאבק הציבורי והפוליטי בנושא תמלוגי הגז והמחיר שהציבור בישראל ישלם עבור האנרגיה, ישנן לא מעט השפעות חיצוניות שגורמות לתנודתיות גדולה של המניה, עד למצב של הפסקות מסחר.

הפסקת המסחר האחרונה הייתה ב-23 בדמצבר, 2014, כאשר הממונה על ההגבלים העסקיים, דוד גילה (שהתפטר מאז), חזר בו מההסכמים הקודמים עם שותפויות הגז, שנחשבו נוחים למדי לחברות האנרגיה. כתוצאה מהודעה זו, המניה של רציו קרס ביותר מ-16% והמסחר בה הופסק.

יש לציין, כי הודעתו של הממונה להגבלים עסקיים גררה ביקורת רבה מצד המגזר העסקי וגורמים פוליטיים מסוימים. הטענה היא, כי המדינה מבצעת שינויים רטרואקטיביים בהסכמים מול חברות הגז והמצב הקיים עלול לגרום לכך, ששדות הגז לא יפותחו בגלל חוסר כדאיות כלכלי. המאבק על ההסכם הסופי של המדינה מול חברות הגז עדיין נמשך גם היום וממשיך לגרום לתנודות משמעותיות במחיר מניית רציו.

אנו בפורטל המומחים למסחר עובדים עם החברות המקצועיות ביותר במעניקות ייעוץ בנוגע למסחר במניות גז ונפט. אם אתה רוצה לקבל פרטים נוספים על מסחר ברציו ללא כל עלות או התחייבות, פנה אלינו כבר היום. השאר את פרטי ההתקשרות עמך באתר ואנו נדאג שהנציגים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.

נגישות