דף הבית » מסחר באופציות » שעות וזמני מסחר באופציות

שעות וזמני מסחר באופציות

אופציות הן סוג של מכשירים פיננסיים נגזרים בעלי מאפיינים ייחודיים שמבדילים אותן מסוגי המסחר האחרים הקיימים בשוק ההון. המושג נגזרים, פירושו שמחיר האופציה נגזר ממחיר נכס בסיס מסוים, שיכול להיות מדד מניות, שער מט"ח או מחיר סחורה מסוימת. בדרך כלל, המומחים אינם ממליצים לסוחרים מתחילים להיכנס ישירות לתוך המסחר באופציות אלא להתנסות במכשירים פיננסיים פשוטים יותר ולצבור ניסיון לפני המעבר למסחר באופציות.

מאפייני המסחר באופציות

אופציה היא מכשיר פיננסי שמאפשר לקונה לממש אותה בתאריך ובמחיר (ספוט) שנקבעו מראש בעסקה מול המוכר. כאשר אדם קונה אופציה, הוא צריך לשלם פרמיה למוכר בתוספת למחיר הספוט ואילו כאשר אדם כותב או מוכר אופציה, הוא מקבל את הפרמיה אך הרווח שלו מוגבל לסכום שלה. אופציה היא מכשיר פיננסי שנסחר בבורסה וניתן למכור ולקנות אותו בכל עת (לא חייבים לחכות לתאריך המימוש של האופציה).

ישנם שני סוגים של אופציות, אופציית קול (קנייה) ואופציית פוט (מכירה), כאשר כל אדם יכול לקנות ולמכור אופציית קול ואופציית פוט. המחיר של האופציה תלוי ישירות במחיר של נכס הבסיס – אם, לדוגמא, סוחר חושב שמדד המעו"ף יעלה בתקופה הקרובה, הוא ירצה לקנות אופציית קול או למכור אופציית פוט. במקרה כזה, אם המדד באמת יהיה גבוה יותר בעת תאריך מימוש האופציה, הסוחר יקבל את ההפרש בין המחיר הנוכחי למחיר שנקבע מראש מול המוכר מינוס פרמיה.

אם, לעומת זאת, הסוחר סובר שמדד המעו"ף ירד, הרי שהוא ירצה לקנות אופציית פוט או למכור אופציית קול. במקרה של התממשות הציפיות שלו, הוא יקבל את ההפרש בין המחיר בעת מימוש האופציה לבין המחיר שנקבע מראש מול הצד השני. יש לציין, כי בעת קניית אופציית קול הרווח של הקונה הוא בלתי מוגבל וכך גם ההפסד של המוכר. מנגד, קונה של אופציית פוט מוגבל ברווח שלו וגם מוכר אופציה פוט מוגבל בהפסדו. מכיוון שכך, לא מומלץ להתחיל את המסחר באופציות מכתיבת אופציות בגלל הסיכון הרב הכרוך בכך.

שעות מסחר באופציות מעו"ף

זמני מסחר באופציות הינם שונים מן המכשירים הפיננסיים האחרים הקיימים בבורסה. אין במסחר זה שלב של פתיחה ושלב של נעילה אלא מתקיים אך ורק מסחר דו צדדי (מסחר רציף) בין הקונים למוכרים. המסחר מתחיל בשעה 9:30 וממשיך עד לשעה 16:35 ביום א' ועד לשעה 17:35 בימים ב'-ה'. בכל שעות המסחר באופציות ניתן למכור ולקנות נגזרים מסוגים שונים, כאשר ההתאמה בין הקונים למוכרים נעשית בהתאם לכללי הבורסה ובדומה למניות.

יש לציין, כי אופציות הינן מכשיר פיננסי שמאפשר להשיג תשואה גבוהה עם השקעה כספית נמוכה יחסית. אם, לדוגמא, סוחר משקיע סכום X במניות ואותו הסכום באופציות על אותן מניות והתחזית שלו התממשה, הרי שהרווח שלו במקרה של השקעה באופציות יהיה גבוה יותר. עם זאת, צריך לזכור שהאפשרות להשיג תשואה גבוהה באה על חשבון סיכון גבוה יותר.

אנו בפורטל המומחים למסחר עומדים כאן לשירותך ונשמח לענות על שאלות נוספות בנוגע לשעות מסחר בבורסה ללא שום עלות או התחייבות מצדך. כל מה שעליך לעשות הוא להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו נדאג שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.

נגישות