דף הבית » מסחר באגח » מסחר באג"חים

מסחר באג"חים

אג"ח הם אגרות חוב של ממשלות שונות (אג"ח ממשלתי) ושל חברות פרטיות (אג"ח קונצרני). על ידי רכישת האג"ח, הרוכש בעצם נותן הלוואה כספית לממשלות, רשויות מקומיות, תאגידים ומנפיקים מסוגים אחרים במדינות שונות. המנפיק, מצדו, משלם ריבית (קופון) בכל זמן שאיגרת החוב בתוקף. כאשר תוקף האיגרת מסתיים, הוא מחזיר לרוכש האג"ח גם את המחיר ההתחלתי שלה (קרן). האג"ח הפופולאריים ביותר הם איגרות חוב של ממשלות מפותחות והתאגידים הגדולים בעולם.

למה כדאי לסחור באג"ח?

היתרון העיקרי של מסחר באג"חים של מדינות מפותחות ותאגידים גדולים הוא האמינות הגבוהה של ניירות הערך הנ"ל. משקיע יכול לתכנן את ההכנסה שלו בדיוק גבוה מאד משום שהאג"ח בנוי מלוח זמנים קפדני של תשלומי קופון ומועד פירעון ספציפי. השקעות באיגרות חוב מסוג זה פופולאריים למטרת חיסכון ותוכניות ארוכות טווח – לימודים גבוהים לילדים, רכישת בית, יצירת הון פנסיוני. בהכנת תיק השקעות אישית שבנויה ממכשירים פיננסיים שונים, איגרות חוב בדירוג גבוה יהיו תמיד בשימוש נפוץ על מנת למקסם את ההגנה על ההשקעה.

במקביל, מסחר באג"חים עם דירוג נמוך יותר (לדוגמא, אג"ח של מדינות מתפתחות) נותן תשואות גבוהות יותר, אבל גם רמת הסיכון שלו הוא גבוה יותר. בשוק ההון יש מגוון רחב של אגרות חוב עם רמות שונות של רווחיות ורמות שונות של סיכונים, כך שלמשקיעים יש הזדמנויות רבות למסחר באג"חים ויצירת תיק השקעות בהתאם להעדפות שלהם ויכולותיהם הכספיות.

מה משפיע על מחירי האג"ח?

  • כאשר איגרת חוב בתוקף, יכולים להיות שינויים בשוק ההון, בדירוג האשראי של המנפיק או שינויים גלובאליים אחרים. במקרה כזה גם המחיר של האג"ח יכול להשתנות, מה שמשפיע בצורה ישירה על התשואה השוטפת של האג"ח.
  • כאשר הריבית במשק עולה, מחירי איגרות החוב שהונפקו בעבר יהיו נמוכים יותר, כי אג"ח שהונפקו אחרי עליית הריבית יכולים לתת כעת הכנסות ריבית גבוהות יותר. לפיכך, משקיעים ירצו למכור איגרות חוב רווחיות פחות ולקנות את אלה, בעלות התשואה הגבוהה יותר. לעומת זאת, כאשר שיעורי הריבית במשק נופלים, מחירי איגרות חוב שהונפקו בעבר עולים, כי התשואה באג"ח שהונפקו מאוחר יותר היא כעת נמוכה יותר.
  • ככל שהטווח לפדיון של איגרת החוב ארוך יותר, כך הסיכוי שיהיו שינויים בשיעורי הריבית במשק במהלך התקופה הוא גדול יותר. מסיבה זו, התשואות של איגרות החוב הארוכות יותר הן גבוהות יותר – זה מאפשר לסוחרים לפצות על הסיכון של שינויים לרעה בשיעורי הריבית בעתיד.

התנודתיות במחיר האג"ח מאפשרת לסוחרים מנוסים באג"ח, שיודעים לנתח ולצפות את המהלכים הצפויים בשווקים הפיננסיים, לקבל הכנסה שהיא גבוהה יותר מהתשואה הראשונית המובטחת על ידי מסחר באג"חים.

שוק האג"ח בדרך כלל קשור באופן הדוק למצב הכלכלי בעולם ובמיוחד למצב במדינה המנפיקה. המחיר והרווחיות של האג"ח מושפעים מגורמים כגון קצב צמיחה של המשק, אינפלציה, תעסוקה ואינדיקטורים רבים אחרים. לכן, לפני שאתה מתחיל לסחור באג"ח מסוימים, כדאי לך להתייעץ עם מקצוענים.

אתר המומחים למסחר ייתן לך את כל הכלים להצליח במסחר באג"חים ללא שום עלות או התחייבות. אנו עובדים עם חברות ותיקות בתחום המסחר בשוק ההון ונשמח לעמוד לשירותך. השאר את הפרטים שלך ונחזור אליך בהקדם.

נגישות