דף הבית » מגזין » מסחר בחוזי הפרשים

מסחר בחוזי הפרשים

מסחר בשוק ההון כיום, טומן בחובו אפשרויות גדולות הרבה יותר עבור הסוחרים העצמאיים ומאפשר לאנשים רבים לעסוק במסחר כהכנסה נוספת מהבית. אחד מהמכשירים הפיננסיים שמתפתחים בצורה המהירה ביותר בזמן האחרון הוא החוזה על הפרשים (CFD).

מהם החוזים על הפרשים?

חוזי הפרשים (CFD) פותחו במסגרת המסחר בשוק ההון כדי לאפשר ללקוחות לנצל את מלוא היתרונות של זמינות הפוזיציות במכשירים פיננסיים כגון מניות, מדדים, תעודות סל, מטבעות או חוזים עתידיים על סחורות מבלי שנכס הבסיס שבו הם סוחרים נמצא ברשותם. הלקוחות מתקשרים בחוזה על הפרשים במחיר מוסכם שעליו מודיעים מראש. ההפרש בין המחיר המוסכם לבין המחיר בעת סגירת הפוזיציה מחושב במונחים כספיים, מה שהוביל להופעת המסחר בחוזי הפרשים (או באנגלית – CFD – Contract for difference).

כיצד מתבצע מסחר בחוזי הפרשים?

במסגרת מסחר בהפרשים, לקוחות הצופים כי מחיר נכס מסוים יעלה, יכולים לבצע רכישה ("לונג") ולסגור את הפוזיציה שלהם על ידי מכירה של החוזה בשלב מאוחר יותר. במקרה שהסוחר ה-CFD צופה שמחיר הנכס ירד, לעומד זאת, הוא יכול לבצע מכירה ("שורט") של החוזה ולאחר מכן לסגור את הפוזיציה על ידי רכישה נגדית. מכירה במחיר שהוא מעל או מתחת למחיר הרכישה, בהתאמה, מביאה לרווח או להפסד כתוצאה מביצוע העסקה.

במהלך השנים האחרונות, הפופולריות של מסחר בחוזי הפרשים גדלה, וככל הנראה הם צפויים להפוך לנפוצים ומקובלים יותר ויותר בקרב הסוחרים בשווקים הפיננסיים. ננסה להסביר את עיקרון הפעולה של מסחר בחוזה הפרשים על ידי דוגמא:

נניח שסוחר מסוים מעוניין להשקיע בחברת מיקרוסופט. במקום לקנות אלף מניות של מיקרוסופט אצל ברוקר המניות, הוא יכול לקנות אלף מניות בצורת חוזי הפרשים של מיקרוסופט באמצעות פלטפורמת המסחר שלו. העלאת המחיר של מניית מיקרוסופט בחמש דולרים, למשל, תביא את הלקוח לרווח של חמש אלף דולר, אשר יהיה שווה ערך לרכישה בפועל של המניות נסחרות בבורסה.

יתרונות המסחר בהפרשים מול אופציות מסחר אחרות

ברוקרים רבים המתווכים במסחר בשוק ההון מציעים מסחר בחוזי הפרשים עם אפס עמלות ברוקראז' ודרישות מאוד אטרקטיביות מבחינת ביטחונות. בנוסף לכך, בעת מסחר ב-CFD אין עמלות ומסים (בניגוד למסחר במניות או ניירות ערך אחרים) וכל הרווח הולך לכיסם של הסוחרים. גם החסרונות האחרים שקיימים במסחר במניות דרך הבנקים, כגון עלויות ועיכובים במסירה הפיסית של מניות ורישומם ועמלות עבור משמרת ניירות ערך, אינם רלוונטיים לגבי מסחר בחוזי הפרשים.

יתרון נוסף של מסחר בחוזי הפרשים הוא היכולת של הלקוחות לבצע מסחר עם מינוף. מסחר בחוזי הפרשים מאפשר ללקוחות לסחור בכמויות משמעותיות של מניות, מדדים או סחורות ללא צורך בהשקעות הון גדולות. אם נדגים את עניין המינוף באמצעות דוגמא, נגיד שסוחר שרוכש חוזה הפרשים על מניות, יכול לסחור גם על מניות בערך כולל השווה ל-50 אלף דולר וזאת בהשקעה מינימאלית של כאלף דולר בלבד.

עניין נוסף שחשוב לציין הוא, שכל הזכאויות של בעלי המניות כגון דיבידנדים, מוגדרים במונחים של כסף במסגרת ה-CFD ומשולמים ישירות לבעלי החוזים על הפרשים. עם זאת, למחזיקי חוזים על הפרשים אין זכות הצבעה באספה הכללית כמו לבעלי מניות.

אם אתה רוצה להיכנס למסחר בשוק ההון עם הון עצמי לא גדול ועדיין לקבל אפשרות לסחור ולהרוויח סכומים משמעותיים, מסחר בחוזי הפרשים יכול להיות מתאים לך. עם זאת, עליך גם לזכור כי קיים גם סיכון גבוה שעולה בהתאמה עם המינוף במסחר. במידה ואתה מעוניין לקבל עוד פרטים, אנו, המומחים למסחר נשמח לענות על שאלותיך. השאר את הפרטים שלך ונחזור אליך בהקדם.

נגישות