דף הבית » מסחר במניות » מסחר ממונף במניות

מסחר ממונף במניות

לסוחר עם הון קטן יחסית בשוק תהיה לרוב גם הכנסה נמוכה יותר מכיוון שמחזור העסקאות שלו יהיה קטן. במהלך ההתנסויות הראשוניות בשוק יש בזה גם יתרונות – אין אפשרות לבצע עסקאות גדולות מדי והסיכון הוא לא כל כך משמעותי. עם זאת, אם לסוחר כבר יש אסטרטגיה מסוימת שעובדת היטב בשוק וכוללת ניהול כספים אחראי, הוא יכול לחשוב על נפח גדול יותר של עסקאות. כיצד לעשות זאת, אם אתה לא יכול להפקיד כספים נוספים כתוספת להפקדה הראשונית?

לסוחרים כאלה יש כיום פתרון, אך תחילה הם צריכים להבין מה זה מסחר ממונף.

מהו מסחר ממונף?

מסחר ממונף הופיע לפני הרבה זמן, ועיקרו בכך, שברוקרים מספקים הלוואה לסוחרים, כדי שאלה יוכלו להשקיע סכומים גדולים יותר בשוק ההון. המינוף מאפשר לברוקר מקור הכנסה נוסף מהלקוחות, משום שהשימוש בכספים אלה מחייב את הסוחרים לשלם עמלות מסוימות. בנוסף לכסף, לקוחות יכולים להלוות גם את ניירות הערך הדרושים להם, אשר זמינים אצל הברוקר. במילים אחרות, מסחר ממונף הוא מסחר בכסף ובניירות ערך שלוויתם אצל הברוקר.

מסחר ממונף במניות

מסחר ממונף במניות מתבצע על ידי הגדלת יחס מינוף בהתאם למה שהסוחר מעוניין בו, ולמה שהברוקר יכול לספק. אם, למשל, המינוף הוא 1:2, אז הסוחר יכול לקנות מניות בסכום כפול מההון המקורי שלו. המינוף גדל וכך גם אפשרות הרווח וההפסד.

  • לדוגמא, אם מניה עולה 10 שקלים ועל חשבון הסוחר 1000 שקלים, זה אומר שהוא יכול לקנות בכסף שלו 100 מניות. במקרה שמחיר המניה עולה עד 12 שקלים, הסוחר יעשה רווח בסך של 200 שקלים. אבל אם הברוקר יכול לספק לסוחר הלוואה של 1000 שקלים, הלקוח יכול להגדיל את הרווחים שלו. בעזרת ההלוואה הוא יוכל לקנות כעת 200 מניות ולאחר עליית מחיר המניה עד 12 שקלים, יהיה לו רווח של 400 שקלים.

במקרה זה, הדוגמא היא די פשוטה, משום שהיא אינה מביאה בחשבון עמלות וריבית שתשולם לברוקר עבור השימוש בהלוואת כספים, אבל זהו העיקרון של מסחר במניות ממונפות.

מכירה בחסר ("שורט") כסוג של מינוף

כמו כן צריך יש לזכור את אופציית המכירה בחסר ("שורט"), שמאפשרים כיום רוב הברוקרים, וגם היא מתייחסת למסחר ממונף. במקרה הזה, הברוקר מספק לסוחר מניות ולא כסף. בדרך כלל הגודל של הברוקר קובע את מגוון המניות שהוא יכול לספק לצורך מכירה בחסר.

  • לדוגמא, סוחר מלווה 15 מניות מהברוקר ומוכר אותן בשוק ב-150 שקלים. בהמשך המחיר של המניה נופל והוא קונה אותם כעת במחיר זול יותר, של 120 שקל ומחזיר אותם לברוקר. הרווח של הסוחר הוא 30 שקל.

סיכונים במסחר הממונף במניות

אנו יכולים לומר כי לכל סוגי המסחר הממונף יש מכנה משותף אחד, וזה קבלת רווחים גדולים יותר מהעסקאות המתבצעות בשוק ההון. עם זאת, הסוחר חייב לקחת בחשבון גם את הגידול היחסי של הפסדים פוטנציאליים ולהגביל את עצמו על ידי כללים ברורים של ניהול כספי. חמדנות יתר יכולה לגרום לסוחר לעבור על כללים אלה, או אפילו כלל לא לקחת בחשבון את הצורך בניהול הסיכונים, אך בסופו של דבר, תהיה לזה בהכרח השפעה רעה על הרווחים.

מסחר ממונף יכול לצמק מאד את החשבון שלך ביום אחד, לכן סוג זה של מסחר דורש אסטרטגיה ברורה ושימוש בכללי זהירות שיגנו על ההשקעות שלך. אם אתה מעוניין להיכנס לתחום זה ולבצע מסחר ממונף במניות ישראליות, לדוגמא, עדיף לך לעבור הכשרה מסוימת ולהיעזר במקצוענים.

המומחים למסחר יכולים לעזור לך לבחור בין גופים שונים והטובים ביותר בתחום המסחר הממונף, שיעזרו לך לפתח אסטרטגיה ולסחור בצורה אחראית ויעילה. תוכל להיכנס לשוק ההון עם הון עצמי נמוך יחסית ולגרוף רווחים בעזרת ליווי צמוד ממקצוענים במסחר. השאר את הפרטים שלך ואנחנו נדאג לחזור אליך בהקדם האפשרי.

נגישות