דף הבית » מסחר במניות » מסחר במניות שימור

מסחר במניות שימור

מניות שימור הן מניות שנסחרות בבורסה ונכללו על ידה ברשימה מיוחדת שקוראים לה "רשימת שימור". לרשימה זו נכנסות מניות שלא עמדו ב"כללי השימור" שקבעה הבורסה. כללי השימור הונהגו בשנת בבורסת תל אביב בשנת 1998 וכוללים רשימה של דרישות שהחברות חייבות לעמוד בהן כדי להמשיך ולרשום את המניות שלהן בבורסה. בבסיס כללי השימור עומד הרצון של הבורסה לגרום לחברות להגדיל את ההון העצמי שלהן ולהפיץ את המניות שלהן לכלל הציבור.

רשימת החברות שנכללות ברשימת השימור מתפרסמת באתרי הבורסה. המניות של חברות אלה מסומנות ע"י האות "ש" כתוספת לשם המניה וסימולה בבורסה. אם החברה לא משפרת את מצבה בהתאם לכללי השימור, המניות שלה יכולות להימחק לגמרי מהמסחר בבורסה.

מהם כללי השימור?                                                                                                 

  • שווי החזקות הציבור במניה לא יפחתו מ-5 מיליון ש"ח.
  • אחוז ההחזקה של הציבור במניה לא יפחת מ-15% מהון המניות הכולל.
  • ההון העצמי של החברה לא יהיה קטן מ-2 מיליון ש"ח, וזאת על פי ארבעת הדו"חות האחרונים שפרסמה החברה.

איך עובד מסחר במניות שימור?

המסחר במניות הנכללות ברשימת השימור של הבורסה הוא שונה ממבחר במניות רגילות. הוא נערך במתכונת מצומצמת וכולל מספר שלבים של מסחר:

  • שלב "טרום פתיחה" – החל מהשעה 9:00 ועד 10:15 בבוקר. בזמן הזה נאספות ונשמרות במחשב הבורסה כל פקודות הקנייה והמכירה שניתנו למניות שנמצאות ברשימת השימור.
  • שלב "הפתיחה" – מתקיים בשעה 10:15. בשלב זה יש מפגש בין פקודות הקנייה ופקודות המכירה במחיר מוסכם בו מתקיים המחזור הגבוה ביותר.
  • מיד לאחר סיומו של מספר "הפתיחה", המסחר במניות השימור עובר לשלב של מסחר "טרום נעילה" שנמשך עד 16:14 ביום א' ועד 17:14 בימים ב'-ה'. שלב מסחר זה אורך בין 8 ל-14 דקות, מוזרמות בו פקודות של קנייה ומכירה של מניות שימור אולם לא מתבצעות עסקאות.
  • "שלב הנעילה" – מתקיים במשך דקה מהשעה 16:14 ביום א' ומהשעה 17:14 בימים ב'-ה'. בשלב זה, בדומה למניות רגילות, מתבצע מסחר רב צדדי במניות השימור ויש מפגש וביצוע עסקאות בין קונים ומוכרים בהתאם לשיטת הרצף הנהוגה בבורסה.

לסיכום, למסחר במניות שימור ישנם מאפיינים ייחודיים שיש צורך להיות מודע אליהם כדי לסחור בצורה יעילה ורווחית. אתר המומחים למסחר ישמח לתת לך את התשובות על שאלות לגבי מסחר במניות שימור ללא שום עלות או התחייבות. השאירו את הפרטים שלכם ונדאג שיחזרו אליכם בזמן הקצר ביותר.

נגישות