דף הבית » מסחר במטח » מה לא מספרים לכם על המוסדיים

מה לא מספרים לכם על המוסדיים

מאת מוטי כהן

השבוע קיימתי מפגש מבוא מרתק על שוק המטח והסחורות ועל הצורה שבה אני רואה את השוק הזה משתלב ביומיום של סוחרים ומשקיעים . במסגרת המפגש הצגתי כלי מאוד מיוחד שכמעט ולא מוכר למשקיעים וסוחרים . הכלי הזה נקרא דוח הCOT – Commitments of Traders.

קיבלתי לא מעט תגובות מאנשים שהשתתפו במפגש ושמחו לגלות את הכלי הזה אז הייתי רוצה לסכם בקצרה גם לטובת מי שהיה במפגש וגם מי שלא היה . במה מדובר ? מהו דוח הCOT ?

ובכן לאחר משבר 2008 התגלה צורך מצד הרגולטור האמריקאי להציג כמה שיותר שקיפות לאחר שגילה כי לא מעט גופים פיננסיים מוכרים השתתפו בחגיגת הסאבפריים וניצלו את מעמדם הרם על מנת לייצר משבר פיננסי חמור שהשפיע על כל העולם .

 בעקבות אותו צורך החליטה הרשות לפיקוח על החוזים העתידיים לפרסם דוח מיוחד שמסכם את כל הפוזיציות של כל השחקנים הפעילים בשוק החוזים העתידיים והאופציות .

מי שעדיין לא יודע אז שוק החוזים העתידיים עולה בצורה משמעותית משוק המניות שכן מי שפעיל בו הם לא רק גופים פיננסיים כמו קרנות גידור , סוחרים ומשקיעים וקרנות פנסיה מה שנקרא המוסדיים . אלא גם יצרני סחורות וחברות ביטוח שרוצות לבטח את עצמם באמצעות גידורים על נכסי הבסיס . את כל זה הן מצליחות לעשות באמצעות מכשירים פיננסיים שנקראים נגזרים ושוק החוזים העתידיים הוא הגדול שבמכשירים הפיננסיים בתעשיית הנגזרים .

ובכן מעבר לצורך הבסיסי שנקרא שקיפות שכל ציבור המשקיעים ידע איפה נמצאים השחקנים הפעילים יש משמעויות נוספות לדוח הזה שכן הוא מאפשר למשקיעים לאמת את המגמה בנכסים שונים החל ממטבעות ועד מדדים וסחורות כמו חלב . תפוזים ונפט וזהב ואפילו מזג האוויר .

הדוח מתפרסם כל יום שישי בשעה 14:30 שעון ניו יורק ומתייחס לסגירה של יום שלישי הקודם כך שהסוחרים היומיים פחות יכולים למצוא שימוש בדוח הזה שכן הוא מתפרסם בדיליי .

את הדוח ניתן להשיג בקישור הבא. כפי שניתן לראות באתר שפרסמתי ישנם קישורים רבים לדוחות רבים שכן כפי שציינתי קודם שוק החוזים העתידיים הנו שוק גדול מאוד שנסחר בשתי בורסות גדולות שיקגו ולונדון . מבחינתנו לצורך הדוגמא נרצה להשתמש בדוח הזה על מנת שאוכל להסביר לכם בקצרה איך קוראים את הדוח הזה ואיך ניתן להפיק ממנו תועלת.

 

1

 

 

כפי שאתם בטח יכולים להעיד . הדוח לא ממש נעים לקריאה ומזכיר לנו חשבוניות של פעם . אז אמנם הרשות לפיקוח על החוזים העתידיים מעודדת שקיפות . היא כנראה לא ממש מעודדת קריאות :) . אבל בשביל זה אני כאן .

בדוח עצמו יש 4 קטגוריות שאתם צריכים להכיר היטב :

NON COMMERCIAL – מדובר בעצם בספקולנטים המדווחים . משמע קרנות גידור . קרנות נוסטר1ו . סוחרים גדולים פעילים שמחוייבים לדווח על הפעילות שלהם . מדובר בקבוצה שסטטיסטית אחראית על מרבית מהתנועות בשוק ההון בטווח הקצר והבינוני .

COMMERCIAL – מדובר בעצם בשחקנים שקשורים לעולם הביטוח והגידור . לדוגמא במטבע היין כל מיני יצאנים ויבואנים שרוצים לשמר מחיר מסוים של המטבע ולכן הם בוחרים להכנס לחוזים העתידיים ולבצע גידור מטבע . כאן מדובר בקבוצה שהאינטרס שלה הוא בעיקר לטווח הארוך ופחות מעניינת אותנו .

NON REPORTABLE POSITIONS – קבוצה זו מכונה הספקולנטים הלא מחוייבים בדיווח . בעצם מדובר בי ובכם . הסוחרים הקטנים אלו שבד"כ מנסים לנצח את כולם . הסטטיסטיקה מדברת על 80-90 אחוז מפסידים מקטגוריה זו כך שאם אתם רואים את הקבוצה הזו פעילה בצד אחד בצורה חד משמעית – נסו לעשות הפוך :) .

OPEN INTEREST – סך החוזים העתידיים שקיימים כרגע בקרב כלל הסוחרים – ניתן לראות בדוח עצמו בשורות התחתונות שמציגים את אחוז האחזקה של כל אחת מהקבוצות שמניתי למעלה מסך הפוזיציות הפתוחות .

אחרי שהבנו את כל אחת מהקבוצות הללו בואו ננסה לנתח את הדוח הספציפי הזה שהבאתי לכם בדוגמא על המטבע היפני – הין .

NON COMMERCIAL שכבר הבנו שזוהי הקבוצה שלנו יש את האינטרס הגדול ביותר לעקוב אחריה יש 43.5 אחוז פוזיציות לונג על המטבע היפני . הם מעריכים שהמטבע יעלה ולכן הם מחזיקים בפוזיציה דיי חד צדדית לעומת 14.2 אחוזים לטובת השורט . בנוסף ניתן לראות כי בשבוע האחרון קבוצה זו של שחקנים הגדילה ב5132 חוזים את הפוזיציה שלהם בלונג לעומת 852 חוזים שהוסיפה לשורט .

מדובר אם כך בפעולה דיי ברורה לטובת המטבע של הין . בואו נראה את הגרף החודשי של הין לעומת הדולר . אפשר לראות כי המטבע הגיע לרמת תמיכה ששימשה בעבר רמת התנגדות ומפה מנסה לפרוץ למעלה או לשבור מטה . אם נסיק מסקנות לגבי הכיוון העתידי של המטבע לפי הפוזיציות של המוסדיים אפשר להניח שהם חושבים שהמטבע יעלה . אם כך מדובר ברמז עבה מצידם .

גרף 2

מסקנות חד משמעיות לא ניתן באמת להסיק מהדוח שכן הוא גם בדיליי של שבוע וגם לא תמיד הוא מציג את המגמה במלואה . אבל מה שבוודאות ניתן להסיק מהדוח עצמו הוא הפעולות שלהם . דרך הדוח הזה ניתן להסיק שהכיוון של המוסדיים בדולר מול הין הן חד משמעיות לטובת הין ולכן אל לכם להיות מופתעים אם הין יתחיל לעלות . בנוסף הסיבה שאני מציין בפניכם את הדוח היא העובדה שהוא כלי שהומצא לעודד שקיפות ומשום מה אני לא מבין מדוע הציבור לא חשוף אליו . ייתכן אולי שמדובר בהכוונה לא נכונה או עצלנות או הכול ביחד . בכל מקרה אני מקווה שתחקרו מעכשיו את הכלי הזה יותר .

 

אגב במפגש עצמו הצגתי את דוח הCOT בהקשר של הנאסדק 100 מול הSPX500 ונכון לכרגע הנאסדק 100 מוביל בכיוון החד צדדי ללונג בהקשר של המוסדיים ואכן אפשר לראות בימים האחרונים את ההתנתקות הזו של הנאסדק מול הSPX500 . את הדוח עצמו היה ניתן לראות ביום שישי האחרון כך שלא מדובר בתופעה של בדיעבד .

מצרף לכם ניתוח יחסי של הנאסדק 100 מול הSPX500 בשבוע המסחר האחרון .

גרף 3

לסיכום שוק המטח והסחורות מגלם בתוכו הרבה מאוד קונספציות על תנועת הכסף הגדול והחכם . נסו להצמד לעובדות ולכלים הנכונים להכיר ולהבין איך העולם הזה עובד באמת .

נגישות