דף הבית » מסחר במניות » עמלות מסחר בבורסה

עמלות מסחר בבורסה

כדי להבין על מה אנו משלמים עמלות מסחר בניירות ערך, עלינו לעקוב אחרית השרשרת הטכנולוגית של עסקה בבורסה:

  • כל התהליך מתחיל כאשר סוחר מעוניין לעשות עסקה, ועושה זאת באמצעות ברוקר – זהו המתווך.
  • לאחר מכן העסקה עוברת לבורסה – היא המארגן של זירת המסחר.
  • לבסוף, החישובים הכספיים לגבי העסקה נעשים במסלקת הבורסה ומיושבים על ידי העברות כספים.

למי המשקיע צריך לשלם?

לאחר חתימה על חוזה לשירותי ברוקר בבורסה והפקדת פיקדון ראשוני לחשבון שלו, הסוחר יכול להתחיל לעשות עסקאות. לאחר ביצוע כל עסקה, החשבון שלכם מחויב בעמלות תיווך ובעמלות בורסה לפי מה שמקובל אצל הברוקר שלכם. העמלה של ברוקר בשוק ניירות הערך לרוב מחושבת כאחוז ממחזור המזומנים של כל עסקה והיא נעה בין 0.01% ל-0.1 אחוז. כלומר, על כל מחזור של 10000 ₪, כאשר המשקיע מבצע קנייה או מכירה של ניירות ערך, הוא משלם לברוקר משקל אחד ועד עשרה שקלים עמלות מסחר בבורסה.

תסכימו, זה לא מעט, בהתחשב שמדובר על עסקה אחת מבין רבות במהלך החודש. עם זאת, יש לזכור שככל שהעסקה גדולה יותר, כך העמלות יהיו בדרך כלל נמוכות יותר. תעריפי העמלות של הברוקרים עצמם עשויים להשתנות, אבל עמלות הבורסה קבועות תמיד וזהות בכל מקום, לא משנה דרך איזה ברוקר אתם פועלים.

עמלות ברוקר

חברות ברוקר מסוימות מציעות את מה שנקרא "פיקסינג" – מדובר כאן על עמלות מסחר עצמאי בסכום קבוע, ללא קשר למחזור של העסקאות המבוצעות. עמלות נוספות, שהברוקר שלכם יכול לחייב אתכם בהן, הן דמי ניהול חשבון קבוע. בדרך כלל, דמי ניהול כאלה נקבעים למשקיעים קטנים עם הון נמוך למדי, הם מחויבים על בסיס חודשי ואצל ברוקרים שונים יכולים להגיע לעשרות שקלים בחודש. אם הסכום בחשבון של לקוח הוא גדול יותר והלקוח נחשב ללקוח רציני שמבצע מספר רב של עסקאות, דמי ניהול בדרך כלל לא יחויבו.

עמלות מסלקה ועלויות נוספות

בנוסף לעמלות ברוקר ועמלות בורסאיות, יש צורך לעתים לשלם על שירותי המסלקה. בדרך כלל מדובר בתשלומים חודשיים קבועים על שירותי חשבונאות ומשמורת של ניירות ערך בסך של עשרות שקלים בחודש. עם זאת, הגישה בנוגע להטלת עמלות מסחר במניות אלו משתנה מברוקר לברוקר. ישנם ברוקרים שנוהגים לגבות תשלום עבור שירותי המסלקה בכל חודש, ללא קשר אם עשית פעולות בחודש זה או לא. ברוקרים אחרים עשויים לוותר תשלום עבור שירותי שבים רק בחודשים שבם העסקות מחויבות בחשבון.

יש לציין גם, כי חוזים עתידיים ואופציות הם מכשירים פיננסיים הרבה יותר מסוכנים, אבל עלויות התפעול בהם נמוכות בהרבה ממניות. בנוסף, במהלך המסחר העצמאי בבורסה, המשקיע עלול להיות מחויב בעלויות עבור שירותים נוספים. לדוגמא, הודעת SMS, משיכת כספים מהחשבון או העברה של ניירות ערך למסלקה אחרת.

אם נסכם את נושא העמלות, ניתן להגיד שהעלות העיקרית של עמלות המסחר בבורסה היא החלק שהסוחרים משלמים לברוקר. אם אתה עושה מספר קטן של עסקאות, כל המסחר בבורסה שלך יהיה בעמלות נמוכות. עם זאת, עם העלייה במחזורי המסחר שלך, גם סכום העמלות הנגבות יגדל באופן פרופורציונאלי.

בכל מקרה, עמלות המסחר בבורסה של משקיע שסוחר באופן עצמאי הן נמוכות יותר באופן משמעותי מרכישה של קרנות נאמנות או סוגים שונים של ניהול השקעות. כאשר משקיעים בקרנות נאמנות, משקיע יכול לאבד עד 10% מההון העצמי שלו לאורך זמן ואילו במסחר עצמאי ניתן להגיע לסכומים קטנים הרבה יותר. כל זאת, כמובן בתנאי שבוחרים את הברוקר הנכון, מבררים את כל העלויות לפני תחילת המסחר וסוחרים בצורה נבונה.

פורטל המומחים למסחר יכול לעזור לך להקטין את עמלות המסחר בבורסה על ידי בחירת הברוקר המתאים בשבילך בהתאם לצרכים המיוחדים וצורת המסחר שלך. השאר את הפרטים שלך ואנו נחזור אליך עם יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות.

 

נגישות