מסחר בפלדיום

פלדיום היא אחת מהמתכות הפופולאריות יותר מקבוצת מתכות הפלטינה שכוללת גם רודיום, רותניום, אוסמיום ואירידיום. פלדיום הוא מתכת חיונית בתהליכי ייצור של תעשיות רכב, כימיקלים, זיקוק נפט, תרופות ומוצרי אלקטרוניקה.

רבים מהדברים שנכתבו באתר שלנו על מסחר בפלטינה נכונים גם לגבי פלדיום. יחד עם זאת, לפלדיום אין מוניטין יוקרתי כמו לזהב ופלטינה ומחיריו נמוכים יותר בצורה משמעותית. עניין זה הוא לא חיסרון לכשעצמו, אלא אף עשוי לתת לפלדיום יתרון תחרותי בחלק מהמקרים.

מי מייצר פלדיום?

כריית פלדיום נעשית יחד עם פלטינה ומזכירה אותו במובנים רבים, אבל יש כמה הבדלים חשובים בין שתי המתכות. פלדיום מיוצר גם כתוצר לוואי של כריית ניקל וכתוצאה מכך, רוסיה מספקת כ-65% מהייצור העולמי, דרום אפריקה מייצרת כ-20% וצפון אמריקה מספקת כ-8% בלבד. הייצור השנתי של פלדיום עומד על כ-8 מיליון אונקיות.

רוסיה, שהיא היצרנית הגדולה ביותר של פלדיום, שומרת לאורך השנים על אספקה די קבועה של המתכת. עם זאת, זרימת הפלדיום לשווקים העולמיים הייתה לעתים לא יציבה מספיק, מה שמוסיף אילוצים נוספים לשרשרת האספקה. יש הסבורים כי המחצבים הרוסים מתחילים להיגמר, בזמן שאחרים טוענים שיש ניסיון מצד רוסיה לשלוט על ההיצע ולדחוף את מחירי הפלדיום גבוה יותר. בכל מקרה, יש לקחת בחשבון את האופי ההפכפך של היצע הפלדיום והשפעתו על המחיר בשוק.

איך מתנהל המסחר בפלדיום?

כמו במתכות יקרות אחרות, בורסת NYMEX בניו יורק היא זירת המסחר החשובה ביותר בעולם העוסקת בחוזים עתידיים של פלדיום. מחירי החוזים עתידיים נקובים בדולרים אמריקאים ומעגל המסחר מתנהל במשך 15 חודשים.

העצה הטובה ביותר שאפשר לתת לסוחרי הפלדיום היא לבדוק היטב את הניתוח הפונדמנטאלי של שוק הפלטינה ולעקוב אחר תנועות המחיר של פלטינה באופן הדוק. כל מה שמשפיע על פלטינה, יכול להיות לו גם השפעה על מחירי הפלדיום.

אסטרטגיה נוספת יכולה להיות מעקב משותף של מחירי הפלטינה והפלדיום, כמו גם ניתוח מחירי הזהב, והשוואה של תנועות המחיר בשווקים אלה. אם ישנו גורם שבגללו מחירי המתכות היקרות עולים, אז השינוי עשוי להיות גדול יותר במחירי הפלטינה מאשר במחירי הפלדיום.

אם ברצונך להיכנס לתחום המסחר בפלדיום, עליך לזכור שמדובר בשוק הפכפך שמאפשר מצד אחד הזדמנויות גדולות למי שעוסק במסחר באופן יסודי אך גם טומן בחובו סיכונים גדולים. אנו, המומחים למסחר, מציעים לך ייעוץ והכוונה ללא שום עלות או התחייבות. השאר את הפרטים שלך מטה ונדאג ליצור אתך קשר ולתת לך את כל המידע על מסחר בפלדיום.

 

נגישות