דף הבית » לימודי מסחר » תשע השאלות שכל סוחר צריך לשאול את עצמו

תשע השאלות שכל סוחר צריך לשאול את עצמו

אייל גורביץ

ממה בעצם אנחנו מפחדים הכי הרבה? תשאל את השאלה הזאת והתשובות רבות. כולן אמיתיות ואנושיות אבל כמעט אף אחד מהן לא תהיה נכונה. אנחנו מפחדים בעיקר מאובדן שליטה. מאי וודאות. מחוסר יכולת לשלוט. וזה בדיוק מה ששוק ההון מציע לנו. אי וודאות במיטבה. רוב האנשים הבאים במגע עם השווקים מפסידים. לא משום חוסר ידע. לא משום חוסר מקצועיות ולא משום סיבה אחרת. אלא בעיקר משום חוסר יכולתם להתמודד עם שלושה מרכיבים: חוסר יכולת להתמודד עם אי וודאות, חוסר יכולת להגיב לשינויים וחוסר יכולת להוריד ציפיות. שלושה מרכיבים אלה הרסניים לתהליך קבלת ההחלטות ולא רק בשוק המניות אלא בחיים עצמם.

את שיטת תשע השאלות בניתי אחרי שנים ארוכות של לימוד התחום והוראתו.  אחרי שנים של בדיקה פנימית. אחרי שנים ארוכות של מגע תמידי עם משקיעים וסוחרים. הבנתי, למה בדיוק אנחנו זקוקים כדי לקבל החלטות נכונות וטובות. שיטת תשע השאלות בנויה באופן שהיא נוגעת בשלושת המרכיבים בהם נקבתי. שלושתם באים לידי ביטוי בהתנהגות השוק : מגמה, תיקון ותזמון.

כל שלב מתאפיין במספר שאלות שהתשובה עליהם יכולה להיות חיובית או שלילית. "כן" או "לא". בלי  "אולי". בלי "אם" ובלי "נראה לי". וודאי, חד משמעי, אובייקטיבי ולא פתוח לפרשנויות אישיות. משום שמה שהשיטה הטכנית אינה מסוגלת להכיל אלה פרשנויות אישיות ומרכיבים סובייקטיביים.

מהן מטרות שיטת תשע השאלות ? בגדול, יצירת מספר יכולות חשובות ומשמעותיות. היכולת להימנע מהפסדים מיותרים. היכולת לבחור את המניות הנכונות. היכולת להגן על רווחים שנצברו. היכולת למכור בזמן, היכולת לבנות תוכנית מסחר מוגדרת וברורה.

בשורה התחתונה השיטה מאפשרת בניית תהליך קבלת החלטות עקבי ויציב שיוכל להוביל אותך למקום אליו רצית להגיע מלכתחילה.

קורס מסחר בניירות ערך לפי שיטת תשע השאלות מורכב מ-10 מפגשים.

בניתי אותו לאור הצרכים של התלמידים שלי. דאגתי לזקק את החומר.

רק הדברים הרלוונטיים והפרקטיים ביותר נלמדים בקורס.

בסיומו של הקורס תצא מצויד בשלוש סכמות ברורות וחד משמעיות :

1. סכמת "תשע השאלות", תהליך פרי פיתוח בלעדי של אייל גורביץ. בתהליך זה, כדי להגיע להחלטה ברורה ומוגדרת

מה עליך לעשות ובאיזה ממד זמן, יהיה עליך לשאול תשע שאלות בלבד אודות המניה/מדד  העומדים

על הפרק. התשובות לכל השאלות חייבות להיות חיוביות כדי להגיע להחלטה ברורה.

2. "ארבעת סימני היציאה"  – בכדי לדעת מתי למכור, בכל ממד זמן, כל מה שתזדקק לו הוא ארבע אינדיקציות

שבהתקיים אחת מהן יהיה עליך לחסל את העסקה.

3. "דרך הא(יי)סורים" – מה אסור לעשות. תפקידה של סכמה זו הוא לצמצם למינימום את מרכיב הטעויות האנושיות

במסחר במניות.

הקורס מיועד למשקיעים/סוחרים העושים את צעדיהם הראשונים בתחום המסחר בני"ע, למשקיעים/סוחרים המעוניינים לבנות בסיס נכון ומוצק שישמש אותם בתהליך קבלת ההחלטות במסחר במניות, מט"ח וסחורות.

אין צורך בידע מוקדם.

נגישות