דף הבית » מסחר באופציות » שיטות מסחר באופציות מעוף

שיטות מסחר באופציות מעוף

אופציה הינה עסקה בין הקונה למוכר לגבי נכס בסיס מסוים במחיר נקוב מוסכם מראש.

ההסכם הוא שבתאריך תפוגה מסוים, ישנה זכות לקונה לממש את האופציה במידה והוא ירצה בכך. על הזכות הזאת, משלם הקונה פרמיה למוכר.

שיטות מסחר באופציות מעו״ף יכולות להיות פשוטות למדי אך יכולות גם להגיע לרמות מורכבות גבוהה, שהסוחר המתחיל לא יבין אותן כלל. קיימים פורומים רבים באינטרנט שמדברים על השילוב הנכון בין אופציות הקניה והמכירה, הכל בהתאם לנכס הבסיס.

נציין, כי לפני תחילת מסחר באופציות מעו״ף בפרט ובשוק ההון בכלל, על הסוחר לחשוב היטב מהן המטרות שלו, לאילו רווחים הוא רוצה להגיע ומהו המצב הכללי בשוק, מכל הבחינות.

מסחר אסטרטגי מסוג זה יעזור לו להימנע מהפסד ההון כבר בשלבים הראשונים וישאיר אותו בשוק לטווח ארוך יותר. זה חשוב במיוחד בתחום המסחר באופציות, משום שמדובר בסוג מסחר מסוכן למדי.

שיטות מסחר במעו״ף

מדד המעו״ף, שנקרא גם מדד תל אביב 25, מכיל את 25 המניות של החברות בעלות השווי הגבוה בישראל. זהו המדד הטוב ביותר בבורסה למצבה של הכלכלה הישראלית. ברגע שסוחר מעוניין לפתח שיטת מסחר על מדד ת״א 25, עליו לחשוב מה לדעתו הכיוון של הכלכלה ומה יקרה למדד בעתיד.

במידה והוא חושב שהמדד יעלה, בין אם זה בגלל שיפור בביצועי החברות, הרחבות כמותיות או פיחות בשער השקל, אז האסטרטגיה שלו צריכה להיות מכוונת לעבר קניית המדד (ישנם דרכים שונות לעשות את זה). לעומת זאת, אם הוא צופה ירידה במדד, אז הלך הרוח צריך להיות מכוון לעבר מכירה.

אסטרטגיות מסחר במעו״ף

ישנם שני סוגי אופציות, קול (קנייה) ופוט (מכירה). ברגע שסוחר חושב שהמדד יעלה, יש ביכולתו לקנות אופצית קול עם תאריך תפוגה ידוע מראש ומחיר נכס הבסיס ידוע מראש. בנוסף לכך, עליו לשלם פרמיה. במקרה והמדד עולה מעבר למחיר שנקבע מראש + פרמיה, הרי שיש לו רווח נקי.

במידה והסוחר חושב שהמדד ירד, יש ביכולתו לקנות אופצית פוט, גם כן במחיר נכס הבסיס (ספוט) ידוע מראש ותאריך תפוגה ידוע מראש. גם כאן, במידה והמדד ירד מעבר למחיר הנקוב  פחות פרמיה, הסוחר ירוויח.

יש לציין, כי ניתן לבצע גם פעולות הפוכות לקניית קול וקניית פוט, ואלו הן מכירת פוט ומכירת קול, בהתאמה. במקרה כזה הסוחר מקבל את הפרמיה והאסטרטגיה שלו היא זהה. עם זאת, פעולות של מכירה הן מסוכנות יותר משום שההפסדים הופכים להיות בלתי מוגבלים והרווחים הם מוגבלים.

ישנן אסטרטגיות מסובכות פחות או יותר במסחר באופציות, כגון פרפר, אוכף, שוקת ועוד. רובן מערבות מכירה וקניה בו זמנית של מספר אופציות, בהתאם למחיר שצופה הסוחר. ישנן גם אסטרטגיות מסחר במעו״ף שמתוכננות על תנודתיות או חוסר תנודתיות של נכס הבסיס. חשוב לזכור, שקודם כל יש להעריך מה יהיה המחיר של נכס הבסיס בנקודת זמן מסוימת ולאחר מכן להתאים את האסטרטגיה המתאימה.

אנו בפורטל המומחים למסחר עומדים כאן לשירותך ונשמח לענות על שאלות נוספות בנושא שיטות מסחר באופציות מעו״ף ללא כל עלות או התחייבות. השאר את פרטיך בעמוד זה ואנו נדאג לחזור אליך בהקדם האפשרי.

נגישות