דף הבית » מסחר באגח » נתוני מסחר אג"ח

נתוני מסחר אג"ח

אגרות חוב הן בעצם הלוואה מן הציבור שמגייס גוף פיננסי מסוים, בין אם זה ממשלה או חברה הנסחרת בבורסה (אג"ח קונצרני). ממשלות מגייסות כסף תמורת אגרות חוב בעיקר כאמצעי לשליטה על כמות הכסף שנמצאת בידי הציבור ואילו חברות מגייסות כסף מן הציבור כדי להתפתח לכיוונים חדשים ולממן פרויקטים עתידיים. אדם שרוכש אגרות חוב מקבל עבור כך ריבית תקופתית שנקראת קופון ויכול גם לסחור בכל עת באגרת החוב בבורסה.

נתוני מסחר אג"ח ממשלתי

אג"ח ממשלתי נחשב לאחד מן המכשירים הפיננסיים הבטוחים ביותר שקיימים בבורסה ובעת משברים כלכליים, לדוגמא, סוחרים רבים נוהרים ורוכשים אותו בכמויות גדולות. בתקופה האחרונה אמנם היו מקרים של פשיטות רגל ממשלתיות (ארגנטינה היא הדוגמא האחרונה), שגרמו לכך שמשקיעי האג"ח הממשלתיות לא קיבלו את כספם, אך לרוב מדינות יציבות מבחינה פיננסית יעמדו בהתחייבויות שלהן. האג"ח הממשלתי מספק ריבית גבוהה יותר מן הפק"מ ולכן הוא אטרקטיבי למדי מבחינת המשקיעים.

מחיר האג"ח תלוי באופן ישיר במצב הכלכלי וגם בתנודות הריבית והציפיות לגביה בעתיד. כיום, לדוגמא, אנו רואים שהריבית בישראל נמצאת בשפל היסטורי, לכן נתוני מסחר אג"ח מראים על ריבית נמוכה מאד שמשולמת למחזיקים באג"ח ממשלתי. במקרה שתתעורר ציפייה כי הריבית בישראל תעלה בקרוב, הרי שגם התשואה עבור האג"ח הממשלתי תעלה בהתאם.

המצב הכלכלי וההשפעה על נתוני מסחר אג"ח

בנוסף לכך, כפי שכבר ציינו, המצב הכלכלי משפיע בצורה רבה על נתוני המסחר באג"ח. כיום הריבית אפסית, מה שגורם לירידה בתשואות האג"ח, אך בנוסף לכך, הציפייה היא שאנו גם עומדים בפני האטה כלכלית ואפשרות של משבר. מכיוון שכך, משקיעים וסוחרים רבים משתמשים באג"ח הממשלתי כסוג של מפלט בטוח וגורמים לירידה נוספת בתשואות של האג"ח הממשלתי.

יש לציין כי קיים יחס הפוך בין מחיר האג"ח לבין התשואה שלה. כאשר התשואה עולה, המחיר של האג"ח יורד (משום שזה מורה בדרך כלל על סיכון גבוה יותר). כאשר התשואה יורדת, זה מראה על ביקוש רב מצד הקונים (בדרך כלל בגלל סיכון גבוה במכשירים פיננסיים רווחיים יותר) ולכן המחיר שבו ניתן לרכוש את האג"ח הממשלתי עולה.

המצב הכלכלי העולמי שמראה על האטה באירופה, סין ואפילו ארה"ב בתקופה האחרונה, משפיע גם על ישראל וגורם לעצבנות רבה בין הסוחרים והמשקיעים. מסיבה זו, נתוני מסחר אג"ח ממשלתי מראים על ביקוש רב מצד הקונים שמבקשים לבטח את עצמם ממשברים פוטנציאליים. ניתן, כמובן, לעקוב אחר נתוני מסחר אג"ח בכל עת במגוון אתרים ברשת האינטרנט וגם דרך הברוקר המתווך שלכם.

במידה ויש לך שאלות נוספות בנוגע לנתוני מסחר אג"ח, המומחים למסחר ישמחו לספק לך את כל האינפורמציה שאתה צריך ללא שום עלות או התחייבות מצדך. פנה אלינו כבר היום וחסוך זמן וכסף. השאר את הפרטים שלך בעמוד זה והנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.

נגישות