דף הבית » שיטות מסחר » מסחר אלקטרוני בישראל

מסחר אלקטרוני בישראל

מסחר עצמאי בשוק ההון הוא תחום שהולך וצובר תאוצה רבה בקרב אזרחי ישראל. למעשה, ברוב העולם המערבי כבר מזמן הבינו את הפוטנציאל שיש בהשקעות פיננסיות והדבר הפך להיות חלק בלתי נפרד מההווי הכלכלי של אוכלוסיות מגוונות – אנשים צעירים, פנסיונרים, עובדים בקרב המעמד הגבוה והבינוני ועוד. רבים הגיעו למסקנה שהתקופה בה אנשים החזיקו כסף "מתחת לבלטות" חלפה מהעולם ואפשרויות ההשקעה כיום הן חסרות תקדים.

ישנם סוגים רבים מאד של אפיקי השקעה שמתאימים לאנשים בעלי אופי, העדפות ומאפיינים שונים. חלק מהסוחרים והמשקיעים ירצו לשים את הכסף שלהם במכשירים פיננסיים סולידיים, כגון אגרות חוב או מניות של חברות גדולות ואילו אנשים אוהבי סיכון ישימו את כספם בהשקעות ממונפות. אחד הענפים המתפתחים בשוק ההון, שמרוויח במיוחד מן המהפכה הטכנולוגית, הוא מסחר אלקטרוני.

הגדרה של מסחר אלקטרוני

מסחר אלקטרוני הוא בעצם שימוש בתוכנה לצורך ביצוע פעולות קניה ומכירה בשוק ההון ללא שום התערבות פעילה של סוחר אנושי. תוכנת המחשב נכתבת לרוב על ידי אנשי מקצוע בתחום המחשבים, הסטטיסטיקה, המתמטיקה והפיננסים ושולחת את הבקשות לביצוע פעולות מסחר באופן מכאני או אוטומטי, בהתאם לאלגוריתמים שמשולבים בתוכה.

הסוחר שעושה שימוש במסחר אלקטרוני, מתערב בעצם רק בשלב הראשוני ולאחר מכן לא עושה שום פעולת מסחר בעצמו. הוא מתחבר לברוקר המסחר, מתקין את רובוט המסחר והתוכנה מתחילה לבצע קניה ומכירה בהתאם לפרמטרים והאסטרטגיות שלפיהן היא נכתבה.

סוגי מסחר אלקטרוני

ישנם שני סוגים עיקריים של רובוטים העוסקים בתחום של מסחר אלקטרוני בישראל. הסוג הראשון הם רובוטים עצמאיים שמפותחים על ידי חברות גדולות שמשקיעות משאבים רבים בפיתוח ומחקר האלגוריתמים הרווחיים ביותר. עלותם של רובוטים כאלה היא גבוהה מאד בדרך כלל, והשימוש בתוכנות נעשה על ידי החברות המפתחות עצמן או על ידי הגופים הגדולים ביותר בשוק ההון, כגון בתי השקעות או בנקים גדולים.

יכולות המסחר של רובוטים כאלה היא עצומה, כאשר מהירות הביצוע שלהם מאפשרת לבצע עסקאות לפני משתתפים אחרים בשוק ובכך לקבל יתרון במחירים מועדפים.

הסוג השני הם רובוטים מובנים לתוך פלטפורמות מסחר כגון MetaTrader ואחרות. הם יכולים להיות מפותחים על ידי סוחרים מנוסים אחרים וגם באופן עצמאי על ידי הסוחר עצמו. השימוש העיקרי בתוכנות מסחר אלקטרוני אלו, הוא לא בגלל מהירות המסחר שלהם, אלא מכיוון שהם פועלים לפי אלגוריתם מסוים שאמור להביא רווחים לאורך זמן.

יתרונות וחסרונות של מסחר אלקטרוני

היתרון הגדול ביותר של שימוש ברובוטים של מסחר, מעבר למהירות המסחר העצומה והיכולת לבצע אלפי פעולות בו זמנית, הוא ההימנעות מלפעול לפי רגשות של פחד או חמדנות.

לעתים קרובות גם הסוחר האנושי המוצלח ביותר, שיש לו את האסטרטגיה הרווחית ביותר סוטה ממנה בגלל רגשות אלו. זה גורם לו לסכן יותר כסף ממה שהוא רצה מלכתחילה או גם לצאת מן הפוזיציה הרבה יותר מוקדם מהזמן האופטימאלי. כתוצאה מכך, הוא יפסיד בסופו של דבר את כספו ולא יוכל לנצל את הידע שלו במסחר. תוכנות מסחר אלקטרוני לא נתונות לרגשות ויפעלו אך ורק לפי האלגוריתם המשולב בתוכם מראש.

יתרון גדול נוסף, הוא בכך שתוכנות המסחר האלקטרוני מייתרות את הצורך של הסוחר לשבת ליד המחשב ומשחררות אותו לעיסוקים אחרים.

מצד שני, החיסרון העיקרי של מסחר אלקטרוני הוא העלות שלו. תכנות של רובוט מסחר מוצלח הוא משימה קשה מאד, כאשר השוק עובר תמורות באופן תדיר ויש להתאים את הרובוט למציאות המשתנה. במקרה שסוחר מעוניין לרכוש תוכנה רווחית מחברה חיצונית, הוא ייתקל, כאמור, בתג מחיר גבוה במיוחד.

חיסרון נוסף נוגע לאופן העבודה של תוכנות מסחר אלקטרוני. מכיוון שהאלגוריתמים של המסחר מתוכנתים על סמך ההיסטוריה הקיימת, כל מצב בלתי שגרתי בשוק יכול לגרום לכשל בתוכנה ותגובה לא רציונאלית שתביא להפסד כספי. במקרה כזה, יש צורך בפיקוח אנושי על התוכנה, אך זה כבר מבטל את היתרון של מסחר אוטומטי ועצמאי.

אם נעשה סיכום קצר של נושא המסחר האלקטרוני, ניתן להגיד שהתחום משתכלל בצורה מהירה מאד ולא מן הנמנע שנראה בעתיד פחות ופחות מגע אנושי לתהליך המסחר. במקרה שיש לך שאלות נוספות בנוגע למסחר אלקטרוני בישראל, אנו באתר המומחים למסחר עומדים כאן לשירותך. השאר את פרטיך באתר והנציגים שלנו יחזרו אליך עם כל התשובות בהקדם.

נגישות