דף הבית » מסחר באגח » אסטרטגיות מסחר באג"ח

אסטרטגיות מסחר באג"ח

אגרות חוב נחשבות למכשיר השקעה סולידי בבורסה, מה שאומר כי הסיכון של הפסד כספי משמעותי הינו נמוך יותר מהשקעות במוצרים פיננסיים אחרים, כמו מניות, חוזים עתידיים או אופציות, לדוגמא. אג"ח הן בעצם הלוואה לכל דבר, רק שבמקרה הזה היא לא נלקחת מהבנק או גוף פיננסי אחר, אלא מן הציבור (לעתים באמצעות גופים מוסדיים שמנהלים את הפנסיות, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות).

אסטרטגיות אג"ח של ממשלות וקונצרנים

גיוס הלוואות על ידי מכירת אגרות חוב (או רכישה חוזרת של האג"ח ופדיון ההלוואות) יכול להתבצע על ידי ממשלות או על ידי חברות (קונצרנים), כאשר התכלית שלהם היא שונה בדרך כלל.

מבחינת הממשלות, אג"ח הינו מכשיר לוויסות כמות הכסף במשק והן עושות בו שימוש כדי להשפיע על האינפלציה והנתונים המקרו הכלכליים האחרים. אם, לדוגמא, מדינה תרצה להגביר את קצב האינפלציה, היא תרכוש אג"ח ועל ידי כך תגדיל את כמות הכסף בידי הציבור. במידה וקצב עליית המחירים גבוה מידי, לעומת זאת, הממשלה תמכור אג"ח ותצמצמם את כמות הכסף.

כאשר אנו מדברים על אג"ח קונצרני, הרי שמדובר כאן על אופציה טובה למדי לפתח את החברה ולממן פרויקטים בלי ההכרח להכניס שותפים ולהתחלק בבעלות עם אנשים או גופים נוספים (כמו למשל במקרה של הנפקת מניות). אמנם החברה הופכת להיות ממונפת יותר והסיכון שלה לפשיטת רגל עולה, אך במקרה של הצלחה, ניתן להחזיר את החובות לציבור ולהמשיך לנהל את החברה. מה עוד, שראינו בשנים האחרונות לא מעט דוגמאות בישראל, כשמתבצעות תספורות לבעלי האג"ח והבעלים עצמם נשאר לעמוד בראש החברה.

אסטרטגיות מסחר באג"ח

כמו מוצרים פיננסיים אחרים, גם אגרות חוב מושפעות מאד מהנתונים המקרו כלכליים במדינה ובעולם. אחת מן האסטרטגיות הפופולאריות היא קנייה או מכירה של אגרות חוב (ממשלתיות בעיקר) בהתאם לצפי לגבי הריבית במשק. כאשר הסוחר רואה כי ישנם סימנים שהריבית במשק תרד בקרוב, הרי שהפעולה הנכונה בשבילו תהיה רכישת אג"ח. זאת מכיוון שבעת ירידת ריבית, ירדו גם התשואות של האג"ח ואילו המחיר שלהן יעלה. במידה והוא ירכוש אג"ח בהווה, יהיה באפשרותו להבטיח תשואה גבוהה יותר לאורך זמן.

אם, לעומת זאת, התחזיות מורות על עלייה בריבית, הרי שזהו הזמן להיפטר מן האג"ח הממשלתי. כאשר הריבית תעלה, יהיה מגוון אפשרויות השקעה גדול יותר ולכן שער אגרות החוב ירד (למרות העלייה בתשואה). אם כן, במידה ואתם מחזיקים באג"ח, מומלץ להאזין לחדשות פיננסיות ושים לב לתחזיות שנעשות לגבי שערי הריבית בזמן הקרוב.

במידה ויש לך שאלות נוספות שקשורות לנושא אסטרטגיות מסחר באג"ח, אנו בפורטל המומחים למסחר עומדים כאן לרשותך ומוכנים לענות על כל השאלות שמעניינות אותך. כל מה שעליך לעשות הוא להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמו זה ואנו נדאג ליצור אתך קשר ולספק לך את כל המידע ללא שום עלות או התחייבות.

נגישות