דף הבית » סוגי מניות » מסחר במניות ארביטראז'

מסחר במניות ארביטראז'

אחד מסוגי המסחר הקיימים בבורסה הוא מסחר ארביטראז'. סוג מסחר זה, הידוע גם בשם "מסחר חסר סיכון", מתאפיין באסטרטגיית שוק שהסוחרים מוציאים לפועל על ידי פעולה כפולה – קנייה ומכירה בו זמנית של מכשיר פיננסי עם רווח מיידי שנובע בגלל הפרש במחירים השונים.

במסחר במניות ארביטראז', לדוגמא, הסוחר יכול לקנות מניה מסוימת בבורסת תל אביב ולמכור אותה בבורסה בניו יורק, בתנאי שהמניות נמצאות במצב שונה בשתי הבורסות וניתן להרוויח על ההפרש. ניתן לעשות שימוש בארביטראז' גם על ידי קנייה ומכירה של מניות מאותו סקטור פיננסי במידה והמרווח במחירים בין שתי המניות הוא משמעותי ומאפשר קבלת רווחים.

אם מדברים על מסחר ארביטראז' במטבעות, אז פעולה זו משלבת רכישה או מכירה של מטבע חוץ עם פעולה הפוכה מאוחר יותר. אפשר להבחין בין מסחר ארביטראז' רוחבי במט"ח, כאשר הקנייה והמכירה נעשית בזירות מסחר שונות ובין ארביטראז' של זמן, כאשר פעולת הקנייה והמכירה מתבצעת בין פרקי זמן מסוימים שמאפשרים רווחים ללא סיכון. הדרך הקלה ביותר לסחור במסחר כזה, היא ארביטראז' בין שני מכשירים פיננסיים, ואם נעשה שימוש בשלוה או ארבעה מכשירים, אז מדובר כבר בארביטראז' מורכב.

בשוק ההון מבדילים בין שלושה סוגים של מסחר במניות ארביטראז':

  • אחת הדרכים הפופולריות ביותר לסחור בשוק ההון היא באמצעות ארביטראז' של זמן. הוא מבוסס על התנודות במחירים, כאשר העיקרון הוא לקנות ולמכור כאשר המרווח בין מחירי הקנייה והמכירה הוא גדול יותר ובשלב מאוחר יותר לעשות את אותה פעולה כאשר המרווח הוא קטן יותר.
  • ארביטראז' משולש או צולב – מתבצע תוך כדי שינויים בין שני זוגות מכשירים פיננסיים, למשל פאונד/דולר ודולר/פרנק שוויצרי. בשוק ההון יש לעתים קרובות חוסר איזון בין תמחור צולב של נכסים, אשר באמצעותו ניתן להרוויח. אם סוחר נכנס לעסקה בזמן הנכון, אז הסיכונים שלו מינימאליים.
  • ארביטראז' בין בורסות הוא פחות פופולרי מאשר הסוגים האחרים של מסחר ארביטראז'. הכוונה במסחר זה היא להרוויח באמצעות ניצול הפרשים בין מחירים של בורסות שונות, אבל בתנאים הנוכחיים של השווקים העולמיים קשה מאד לעשות את זה כי ההפרשים הם מינוריים ומשתנים במהירות רבה.

כדי להתחיל להשתמש באסטרטגיות ארביטראז', מומלץ קודם לקבל הכוונה מקצועית והדגמה של המסחר מאתר המומחים למסחר כדי לא להיגרר להפסדים מיותרים בגלל חוסר ידע. אם אתה מעוניין לדעת עוד על מסחר חסר סיכון בבורסה, השאר את הפרטים שלך ונחזור אליך בהקדם.

נגישות