דף הבית » מערכות מסחר » מסחר אלגוריתמי ומסחר בתדירות גבוהה

מסחר אלגוריתמי ומסחר בתדירות גבוהה

ההתפתחות הטכנולוגית של השנים האחרונות הביאה לשינויים משמעותיים בתחום המסחר בשוק ההון. בעבר השוק היה מורכב ברובו מקרנות גידור, בנקים גדולים ומדינות, שהשתמשו ביחידות שלמות של אנליסטים וסוחרים מקצועיים, ובמיעוטו מסוחרים קטנים. כיום לעומת זאת, הסוחר האנושי הולך ונעלם מן השוק ומעל 70% של המחזור בשווקים מתבצע באופן אוטומטי על ידי רובוטים למסחר.

מסחר אלגוריתמי ומסחר בתדירות גבוהה

שני הסוגים הללו של המסחר האוטומטי מבוצעים על ידי תוכנות מחשב אשר תוכנתו מראש ומפעילות אלגוריתם מסוים שמאפשר להם לנתח מיליוני פיסות של מידע ולעשות את פעולת הקניה או המכירה לאחר מכן. האלגוריתם מחושב לרוב על ידי פיזיקאים, אנשי מחשבים, מתמטיקאים ואנשי סטטיסטיקה אך לאחר מכן אין שום מגע אדם בזמן המסחר.

יש לציין, שגם הסוחרים הקטנים יכולים ליצור רובוטים של מסחר משלהם ואף יש מסופים רבים שמאפשרים אופציה כזו. בנוסף לכך, גם קיימות קהילות פורומים מפותחות בה סוחרים מתחלקים ברובוטים שהם תכנתו, בודקים את הביצועים שלהם לאורך זמן ואף מגיעים לתוצאות חיוביות.

עם זאת, אין לצפות שאדם אחד, מחונן ככל שיהיה ייצור לבד תוכנת מסחר שמסוגלת להתחרות עם התותחים הכבדים בשוק ההון. חברות כמו פיינל, שעוסקת במסחר אוטומטי, מעסיקות סוללות של מתכנתים ואנשי מקצוע שמשכללים את האלגוריתמים באופן שוטף ולכן גם מגיעות לתוצאות מדהימות לאורך זמן.

מהו ההבדל בין מסחר אלגוריתמי ומסחר בתדירות גבוהה?

הדומה בין שני סוגי מסחר אלו שהם מבוצעים על ידי תוכנת מחשב שתוכנתה על ידי מומחים והכניסה אלגוריתם שמבוצע באופן אוטומטי. אולם, ישנו הבדל – מסחר אלגוריתמי מבוסס על פתיחת פוזיציות ויכולת החזקתן לאורך שעות, ימים ואף שבועות, עד לסגירה האופטימאלית ביותר.

פעולת המסחר כאן בעצם מזכירה את המסחר האנושי, מלבד שיש שימוש בנתונים רבים מאד הנכנסים לתוך האלגוריתם ולכן ההנחה היא שתוכנת מחשב תבצע את המסחר בצורה טובה יותר. הרובוט יכול לנתח במהירות גבוהה גראפים ואינדיקאטורים טכניים – לפיכך, הוא יוכל לפתוח עסקה משתלמת על סמך הנתונים ההיסטוריים ולהחזיק אותה עד לסגירה הרווחית ביותר.

מסחר בתדירות גבוהה, לעומת זאת, מתבסס על מיליוני פעולות תוך חלקיקי שנייה. המטרה במסחר בתדירות גבוהה הוא לא להחזיק פוזיציות על סמך ניתוח השוק, אלא להרוויח חלקיקי אגורה שיתווספו לאורך זמן לסכומים גבוהים. זה נעשה על ידי שימוש בארביטראז׳ (רווח חסר סיכון) כתוצאה משינויים בין ברוקרים שונים, לדוגמא, ועוד.

כאן מדובר במערכות משוכללות שכבר אינן נמצאות בהישג ידם של הסוחרים הקטנים. הן מפותחות במיליוני שקלים ומשתכללות כל הזמן כדי להביס את המתחרים ולבצע את הפעולה חלקיק שניה קודם לכן. המרחק של החברה מהבורסה קובע רבות – כך חברות רבות מעבירות סיבים אופטיים לבורסאות בעולם בעלות של עשרות מיליוני דולרים, הכל כדי להרוויח עוד כמה חלקיקי שניה שמתבטאים לאחר מכן ברווחים עצומים.

מסחר אלגוריתמי - פיינל

פיינל הישראלית זוהי אחת החברות המצליחות בעולם בתחום המסחר בתדירות גבוהה. למעשה, היא גרפה רווחים של מאות מיליונים לאורך השנים האחרונות ואף קיבלה הצעת רכישה בארבעה מיליארדי דולרים. היא מנהלת מספר קרנות גידור סגורות והאלגוריתם שבה היא עושה שימוש נשמר בסוד גדול.

מסחר אנונימי בבורסות אלקטרוניות משוכללות

לעתים מסוימות, ישנם סוחרים שאינם מעוניינים לחשוף את זהותם מסיבות שונות. ייתכן שהם משקיעים גדולים שלא מעוניינים למשוך תשומת לב לאסטרטגיות ההשקעה שלהם, או שמא מחזיקי מניות גדולים בחברות שלא רוצים לעורר ספקולציות לגבי הסיבות של כיווני המסחר שלהם.

בכל אופן, כיום קיימות פלטפורמות שמאפשרות מסחר אנונימי בבורסות אלקטרוניות. פעולות המכירה והקנייה נעשות באנונימיות מלאה, ללא גילוי הפרטים האישיים של הסוחר.

יש לציין, שסוחרים קטנים בדרך כלל אינם משתמשים במסחר אנונימי משום שאין להם שום סיבה להסתיר את אסטרטגיית המסחר שלהם. בדרך כלל מדובר רק במשקיעים בעלי שם שיש להם סיבה טובה להסתתר מאחורי עילום שם.

במידה והתעוררו אצלך שאלות נוספות לגבי מסחר אנונימי בבורסות אלקטרוניות, מסחר אלגוריתמי או מסחר בתדירות גבוהה, אנו באתר המומחים למסחר עומדים כאן לשירותך ומוכנים לענות על כל שאלותיך ללא שום עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה והנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.

נגישות